Zjawiskowa Selena Gomez na okładce październikowego wydania magazynu Allure

Selena Gomez pojawiła się na okładce amerykańskiego magazynu dla kobiet jakim jest Allure.

Oprócz sesji zdjęciowej autorstwa Micaiaha Cartera, wokalistka udzieliła także obszernego wywiadu, gdzie opowiada o swojej marce Rare Beauty, swoich początkach kariery czy nadchodzących projektach. Tłumaczenie znajduje się już poniżej.

Selena Gomez nie lubi urodzin. Kiedy rozmawiamy, jej 28. urodziny są już za kilka dni. “Nie jestem zbyt dobra w urodzinach”, mówi, macha ręką, jakby chciała je odepchnąć. Selena (z całym szacunkiem dla niej, mówmy do niej po imieniu tutaj) zostawiła planowanie swojej imprezy urodzinowej garstce przyjaciół, których widziała podczas pandemii. “Nie wiem, po prostu czuję, że może należałoby uczcić coś w stylu kończenia 30 lat. Skończenie 28 lat jest dziwne”, mówi. W obronie Seleny, nic w tym roku nie jest dla nikogo świętowane.

W dzisiejszych czasach wywiady mają paradoksalną jakość. Oczywiście zdarzają się one na odległość, ale istnieje sztuczna intymność. Siedzimy w naszych poszczególynch sypialniach. Selena wygląda nieskazitelnie. Jest ubrana w kremową tunikę z długim rękawem, luźno dopasowaną, tak prostą i elegancką, że wyglądałaby tak samo jak w domu na wybiegu Celine i w renesansowym obrazie.

Reszta jej wyglądu jest również ponadczasowa: Związała włosy do tyłu w koński ogon zebrany w ku górze głowy. Jej pełne rzęsy i brwi w kształcie łuku kontrastują z pozostałymi rysami twarzy, które czyta się jako cherubinowe – aż do momentu, gdy błyska szerokim uśmiechem z zębami, który rozbraja jak nagły rozkwit.

Mówiąc o rzęsach, brwiach i tym podobnych, jesteśmy tu po to, aby omówić między innymi wprowadzenie na rynek linii kosmetyków Seleny – Rare Beauty, którą od dwóch lat trzyma pod ręką. “Zawsze chciałam, by to nazywało się “Rare”. [Słowo] stało się tożsamością mojej marki i tego, kim chcę być, co pokazuje ludziom, że będąc zróżnicowaną i odmienną, cokolwiek się działo, chciałam, aby poczuli się zaangażowani” – mówi Selena.

Nie mogę obiecać, że poczujesz głęboki poziom integracji w środku pandemii, która dosłownie wymaga izolacji, ale mogę powiedzieć, że najprawdopodobniej będziesz wyglądać niesamowicie, nosząc produkty Rare Beauty (co jest kolejną, wielką rzeczą). Baza pod makijaż, Illuminating Primer jest tak doskonała dla skóry, że czuję się zmuszona do pominięcia podkładu. Podkład, który w końcu wypróbowałam, jest najbardziej zbliżonym do mojej mieszanej oliwkowo-żółto-brązowej karnacji. Szminka do ust Souffle Matte Lip Cream jest napigmentowana niczym niebo. Płynna pomadka do ust nie jest irytująca nawet dla tych, którzy zazwyczaj nienawidzą płynnego wykończenia. Róż w płynie wygląda jak prawdziwy róż do policzków i utrzymuje się przez cały dzień. A kompakt Blot & Glow sprawił, że się nie błyszczę i wyglądam nieskazitelnie na planie zdjęciowym, gdzie musiałam być moją własną fryzjerką i wizażystką.

Co zabawne, Selena znalazła się w tej samej sytuacji na planie naszej sesji zdjęciowej pod przykrywką, gdzie środki bezpieczeństwa wymagały od niej, aby była swoim własnym makijażystą. “Nigdy wcześniej tego nie robiłam”, mówi. “Byłam trochę zestresowana. Zdecydowanie byłam dumna, że mam na sobie [Rare Beauty]. Byłam po prostu jak, “Mam nadzieję, że zrobiłam to dobrze.”

Kilka dni później, kiedy usiadłyśmy już do rozmowy, Selena nie wydaje się wcale zdenerwowana. Emanuje spokojem i równością tak niezachwianą, że na początku mnie to denerwuje, ale potem sprawia, że czuję się spokojniejsza. Z czasem staje się sarkastyczna (o tym, kiedy, jeśli w ogóle, znów wystąpi przed tłumem), szczera (kiedy mówi o imigracji i nierównościach rasowych) i samodeprecjonująca się (o własnej sławie). Widząc ją siedzącą na łóżku, przytulającą jedno kolano do klatki piersiowej, łatwo zapomnieć, że kobieta przede mną jest bijącą rekordy gwiazdą popu (jej trzeci solowy album, Rare, osiągnął pożądane miejsce numer jeden w Stanach Zjednoczonych, zapoczątkowany przez sukces singla “Lose You to Love Me”), jedną z pierwszych latynoskich aktorek, które miały swój program w Disney Channel, oraz producentem wykonawczym kontrowersyjnych, skryptowych i nieopisanych programów telewizyjnych, które poruszają tematy takie jak nastoletnie traumy, samobójstwa, gwałty i niesprawiedliwe amerykańskie prawa imigracyjne.

Oczywiście, aby być tak imponująco wiarygodnym przed końcem trzeciej dekady, trzeba wcześnie zacząć. Kiedy większość jej rówieśników dostała swoje pierwsze lalki Bratz, Selena w wieku 10 lat, dostała swoją pierwszą pracę w dużym programie telewizji sieciowej. Zanim jej koledzy zaczęli dostawać swoje pierwsze miejsca pracy, gdzieś w ich nastoletnich czasach, Selena była w dobrej wierze milionerką. I ta dynamika nie daje żadnych oznak złagodzenia. Jej gorliwa, globalna baza fanów, z których wielu nazywa siebie “Selenators”, uczyniła z niej jedną z najbardziej wpływowych gwiazd naszych czasów, z ponad 186 milionami zwolenników na samym Instagramie. [Wywiad został przeprowadzony po urodzinach gwiazdy w lipcu].

Urodziła się ona 22 lipca 1992 roku w Grand Prairie w Teksasie, w rodzinie Mandy Teefey i Ricarda Joela Gomez. “Moja mama dużo pracowała w teatrze, a ja po prostu byłam nią zafascynowana”, mówi Selena. “Byłam jedynym dzieckiem, i bardzo, bardzo dramatycznym – którym jestem do dzisiaj. Po prostu uwielbiałam występować.” Selena wspomina, że pytała mamę, czy mogłaby być w telewizji. “Myślę, że to było po prostu coś, do czego czułam się urodzona”, mówi Selena. “Moja mama pozwalała mi samej ubierać na przesłuchania. Sama nauczyłam się scenariuszów.” Lata, które nastąpiły po jej występie w Barney & Friends, były usiane reklamami i jej pierwszym przesłuchaniem do Disney Channel. “Kiedy miałam 13 lat, nagrałam pilotażowy odcinek Wizards of Waverly Place”, mówi Selena. “Przeprowadziłam się do Los Angeles, gdy miałam 14 lat. [To] show trwało około czterech i pół roku. Wciąż to robię.”

W przeciwieństwie do niektórych gwiazd Disneya, Selena nie próbuje umniejszać ani dyskredytować swojej platformy. “Byłam niezwykle błogosławiona, że zostałam wybrana z Teksasu i wybrana, aby stać się częścią jednej z największych maszyn na świecie – to było moje liceum”, mówi ze śmiechem Selena. Swoją rolę w “Wizards of Waverly Place” uważa za jedną z głównych przyczyn, dla których do dziś dowodzi publicznością, jako Alex, podstępna nastolatka z magicznymi mocami. “Myślę, że bohaterki z Disney Channel mają dużo siły”, mówi. “A moje komediowe wyczucie czasu, moje zdolności improwizacyjne, wszystko, czego doświadczyłam, uczyniło mnie lepszą aktorką.”

Ale po kilku sezonach, wszystko zaczęło się zmieniać. Za nią na plan poszli fani. Dziennikarze tacy jak Ellen DeGeneres wielokrotnie opowiadali jej o swoim romantycznym życiu. W tabloidach, a także na nieistniejących wówczas portalach społecznościowych Twitter i Instagram, ludzie wściekle śledzili jej aktywność w poszukiwaniu wskazówek na temat jej statusu w związku. “Moje życie osobiste było wszędzie” mówi. “Czułam się bardzo klaustrofobicznie i po prostu… czułam się bardzo uwięziona.”

Nic nie umknęło jej krytykom, w tym jej ciało. Pomimo przejrzystości co do rozpoznania tocznia, choroby autoimmunologicznej, pilnego przeszczepu nerki, drugiej operacji powikłań związanych z pierwszą operacją, oraz radzenia sobie z nadciśnieniem, jej waga była stale krytykowana. “Miałam wiele problemów medycznych, więc miałam duże wahania wagi” – mówi. “To było po prostu zbyt ciężkie dla kogoś, by to zrozumiał.”

Selena również odczuwała w swoich teledyskach pewne oczekiwanie bycia jawnie seksualnym. “Po prostu robiłam rzeczy, które tak naprawdę nie były mną”, mówi. Kontynuuje, wybierając swoje słowa bardziej świadomie: “Była presja, by wydawać się bardziej dorosłym na mojej płycie, Revival. Czułam, że muszę pokazać kawałek swojego ciała… Naprawdę nie uważam, że byłam wtedy sobą.”

Co ciekawe, żadna ilość kontroli nie uciszyła Seleny w jednej osobistej sprawie: zdrowia psychicznego. Tej wiosny swobodnie dyskutowała na ten temat z koleżanką z Disney’a, Miley Cyrus na Instagram Live. “Po latach przechodzenia przez wiele różnych rzeczy, zdałam sobie sprawę, że jestem bipolarna”, powiedziała do Cyrus. “Chciałam wiedzieć o tym wszystko, a to odebrało mi strach.” Przyrównała to do doświadczenia przezwyciężenia strachu przed burzami w dzieciństwie. Zamiast ją rozpieszczać, jej matka kupiła jej stos książek o zjawisku pogodowym. “Im więcej się o tym uczysz, tym bardziej nie będziesz się bać.”

Po paru miesiącach, Selena nadal przetwarza swoją diagnozę tak przejrzyście, jak tylko może. “Zawsze miałam tak wiele różnych emocji i nie wiedziałam, jak dobrze je kontrolować”, mówi. “To było skomplikowane. Ale myślę, że cieszę się, że mogę to zrozumieć. Kiedyś dowiedziałam się więcej o tym, kim jestem, byłam dumna. Czułam się też dobrze wiedząc, że nie jestem sama i zamierzałam przez to przejść. Więc zawsze będę się tym pasjonować. To jest coś, o czym będę dalej rozmawiać.”

Aby stworzyć zdrowszą przestrzeń, Selena ogranicza swoje media społecznościowe. Nie czyta komentarzy, nie zamieszcza nic na TikToku (jej zespół sporadycznie zamieszcza wpisy na jej koncie, aby promować projekty), a na pewno sama się nie googluje: “Oh, Boże! Nie robiłam tego od lat”, mówi, marszcząc się i drżąc. Wtedy jej ekspresja łagodzi się. “Szczerze mówiąc, nie mogę. Jestem silna na wiele sposobów, ale moje serce jest chyba zbyt wrażliwe.”

Jej poczucie empatii jest jednak jednym z głównych powodów, dla których pozostaje ona osobiście zaangażowana w swoje konto na Instagramie. Kiedy inne gwiazdy po prostu zamieściły czarny kwadrat na Blackout Tuesday, Selena zdecydowała się poświęcić dwa tygodnie swojego profilu na programy edukacyjne tworzone przez wpływowych liderów ruchu Black Lives Matter. Profesor Uniwersytetu Columbia Jelani Cobb, aktywista i raper Michael Render (jako Killer Mike) oraz założyciel Black Trans Circles Raquel Willis byli wśród nich.

“Było tyle rzeczy, o których nie wiedziałam”, mówi Selena, odgarniając swoje włosy. “Byłam tak zdenerwowana tym, jak traktuje się ludzi i jak ludzie w moim życiu radzili sobie z tym od lat, opowiadając mi historie, których nigdy przedtem mi nie opowiadali.”Dlatego właśnie to, co zrobiłam z moimi mediami społecznościowymi, było niezwykle ważne – posiadanie wszystkich tych różnych głosów, które dzielą się swoimi doświadczeniami. Nie chciałam być kimś, kto chciałby po prostu coś opublikować lub przekazać darowiznę”. (Selena przekazała darowiznę, nawiasem mówiąc, przede wszystkim za pośrednictwem Black Equality Fund, który pomogła uruchomić we współpracy z organizacją non-profit Plus1).

Jako również latynoska pytam Selenę, jakie miejsce, jej zdaniem, mamy jako brązowi ludzie w ruchu, który w dużej mierze został scharakteryzowany jako czarno-biały. Nie odpowiada dokładnie, ale zdradza, że miała dwa osobiste doświadczenia z dyskryminacją we wczesnym dzieciństwie, oba kiedy była ze swoim ojcem, Ricardo, który jest pochodzenia meksykańskiego. “To było w Teksasie” mówi Selena. “Użyli uwłaczającego określenia [w odniesieniu do] mojego ojca, a ja po prostu pamiętam, jak mówił mi: “Nic nie mów, nic nie rób”.”

Na szczęście, nic nie zrobiła. Pomogła w produkcji ubiegłorocznego filmu dokumentalnego Netflixa, “Living Undocumented”, który śledzi życie prawdziwych rodzin rozdartych przez często nieludzką egzekucję obecnej polityki imigracyjnej USA. “Doprowadziło mnie to do szaleństwa. Wiedziałam, że jestem z tym powiązana na tak wiele sposobów. Duża część mojej rodziny była imigrantami i stworzyła sobie tutaj życie”, mówi Selena. “Jestem dumna z tego tego, kim jestem. Ale widząc, co się stało [z rodzinami w filmie dokumentalnym], po prostu czułam się bezradna – całkowicie zdegustowana i sfrustrowana – i chciałam zrobić coś, co sprawiłoby, że ludzie poczuliby się niekomfortowo, co zmusiłoby ludzi do oglądania czegoś, czego być może po prostu nie chcą zobaczyć, albo nie rozumieją”.

Selena uważa “Living Undocumented” za jedno z najwyższych osiągnięć w swojej karierze. Mówi, że drugim jest kontrowersyjny dramat Netflixa, “13 Reasons Why”, kolejny z jej produkcji, który zajmuje się samobójstwami nastolatków, gwałtem, tyranizowaniem, znęcaniem się i innymi problemami ze zdrowiem psychicznym. “Bez względu na to, czy jest to niewygodne czy nie, postrzegane jako niewłaściwe czy nie, stworzyło to rozmowę”, mówi Selena. “I czuję, że to było dla mnie ważne”. (Niektórzy zwolennicy zdrowia psychicznego ostro skrytykowali serial, a przynajmniej jedna scena została usunięta z mocą wsteczną).

Już niedługo: kolejne premiery Rare Beauty. (W składzie nie ma jeszcze tuszu do rzęs ani cienia do powiek, więc stawiam na te dwa). Choć Seleny “pierwszą miłością było aktorstwo” i planuje nadal tworzyć muzykę, to widać wyraźnie, że cieszy się ze zmiany tempa. “Zdecydowanie chciałabym powiedzieć, że jestem przedsiębiorcą”, mówi, uśmiechając się szeroko. “Ale jestem nowa.” Pytam ją, czy jest czyimś szefem. “To takie dziwne określenie”, mówi, śmiejąc się najpierw, a potem rozważając je. “To nie jest takie dziwne. Bardziej chodzi o to, że to ja mam kontrolę”, wyjaśnia. “Mam pełną kontrolę nad moim życiem i wszystkim, co robię, co tam jesti wszystkim, co robię i co się w nim znajduje. Więc chcę powiedzieć, że tak. Jestem odpowiedzialna za wszystko w moim życiu.”

Dodaj komentarz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.