„The Guardian”: „Selena Gomez wygenerowała nowy styl popu”

„The Guardian” to wpływowy dziennik brytyjski, który jest wydawany przez Guardian News & Media. Gazeta codziennie wydaje nowy numer, dostarczając informacji ze świata polityki, świata, sportu, mediów i show–biznesu. Nic zatem dziwnego, że na oficjalnej stronie „The Guardian” pojawił się artykuł na temat stylu muzycznego Seleny Gomez. Czasopismo twierdzi, że „Selena Gomez wygenerowała nowy styl popu”, dzięki swojemu nietypowemu głosowi. „Whisperpop” [pl. „szepczący pop”] – tak właśnie dziennik określił charakter muzyki, którą tworzy artystka na przestrzeni lat. Przykładem „szepczącego popu” jest singiel „Good For You” (feat. A$AP Rocky), czyli pierwszy singiel z „Revival”, czy niezależne utwory takie jak: „Bad Liar”, „Wolves” (feat. Marshmello) czy „Fetish” (feat. Gucci Mane). Przeczytajcie artykuł na ten temat.

Whisperpop: why stars are choosing breathy intensity over vocal paint–stripping” – „The Guardian”

„Pomysł dobrego śpiewu w stylu Céline do wyciszonych dźwięków Seleny. Badamy wyciszone dźwięki mainstreamu.

Miło jest słuchać, prawda? Ale odkąd współczesne programy telewizyjne pokazały się na przełomie tysiącleci, przesłanie dla publiczności było jasne: jeśli twoje wokale nie sprawią, że Nicole Scherzinger zachwyci się lub jeśli twoja zdolność do śpiewania ośmiu nut w jednym wystarczy, żeby Simon Cowell mrugnęła okiem, to twoja podróż się kończy.

Pokolenie wyrosło na wąskich, konserwatywnych poglądach na to, co stanowi dobry śpiew, ale w ostatnich latach pop przeniósł się z teatralnej pirotechniki wokalnej szczytu epoki X–Factora do mniej bombastycznego stylu: od krzyku po szept. Tradycyjnie wyjątkowi wokaliści, tacy jak Ariana Grande i Sia, wciąż obfitują, oczywiście, ale gdzie indziej odświeżająca, stonowana pozycja wokalna stała się nieunikniona. Nawet Jessie J, kobieta, której wydolność płuc mogła spłaszczyć stado krów w 2013 roku uspokoiła głos i wydała dwie ostatnie piosenki.

Najbardziej uderzający jest wzrost tego, co nazywamy „whisperpopem”, który trafił w apoteozę w sennych przebojach Seleny Gomez, takich jak „Good for You” i „Bad Liar”, dzięki temu Selena Gomez wygenerowała nowy styl popu. Są to utwory ze zwodniczo zaniżonymi, zawiłymi występami wokalnymi, które przemieniają w melomanię logikę X–Factora, ale są równie atrakcyjne jak cokolwiek z chanteuse w stylu Mariah. Takie ostrożne szepty nie znikną w najbliższym czasie. „Ludzie szaleli, kiedy wyszło „Good for You”, powiedziałam: „O mój Boże, ona dosłownie szepcze” – Julia Michaels.

Michaels, której triumf dotyczący szeptania w „Issues” stał się jej największym singlem nowego artysty w 2017 roku, napisała „Good for You” ze swoim „mężem piosenek” Justinem Tranterem. Następnie współautorzy podobnej wyciszonej Seleny stworzyli utwór „Hands to Myself”, a także utwory z niskim kluczem wokalnym dla Britney Spears („Slumber Party”) i „Sorry” Justina Biebera.

Michaels jest oczywiście bardzo zajęta swoją solową karierą popową, więc zapytajmy Trantera, byłego frontmana niedorzecznego stroju elektro–glamowego Semi–Precious Weapons: „Julia jest sercem całego popu od pięciu lat. Julia ma bardzo modne, futurystyczne instynkty. I jest teraz zdecydowanie jest trend, z Seleną na czele, która kładzie nacisk na opowiadanie historii i ton, a nie śpiewanie w stylu amerykańskiego idola.”

Jeśli chodzi o prawdziwą genezę tego trendu, prawdopodobnie musimy spojrzeć wstecz na rok 2010 i przybycie Lany Del Rey w stylu łączącym dostarczanie mrocznych, ekspresyjnych opowieści z poczuciem, że może się zastanawiać, czy pamiętała, aby zamknąć okno łazienki. Pomiędzy nimi Lana i Lorde, które pojawiły się kilka lat później, zainspirowały szereg ważnych podpisów artystów. Czy Selena próbowała skopiować Lanę i Lorde? Na pewno czerpała z ich twórczości inspirację.

Może poczucie celu jest tym, co naprawdę wyróżnia wokal, niezależnie od tego, czy głos przypomina grzechotanie garnkami i uderzanie o patelnię w sąsiednich drzwiach, czy też wydaje się, jakby dryfował wzdłuż kanału słuchowego na miniaturowej chmurze pop. Ale w epoce Trumpa whisperpop jest zachęcającym dowodem na to, że najgłośniejsze wykrzykiwanie nie jest jedynym sposobem, aby ludzie cię słuchali.”

Social media innych

Selena Gomez z fanami we Włoszech – 24 lipca

Dodaj komentarz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.