Selena Gomez i Mandy Teefey o zdrowiu psychicznym i nie tylko w rozmowie z The Newsette

Selena Gomez oraz jej mama Mandy Teefey udzieliły w ostatnim czasie wywiadu dla strony internetowej The Newsette, gdzie poruszyły ważny temat jakim jest zdrowie psychiczne.

Gomez i jej mamy zdradziły jaki wpływ na ich karierę, życie prywatne i związki miało zdrowie psychiczne i w jaki sposób wspierają się wzajemnie. Artystka wspomina także o tym, przy kim czuje się najlepiej i jak wyglądało jej życie po wydaniu singla „Lose You To Love Me”. Tłumaczenie wywiadu już poniżej.

Kiedy po raz pierwszy zaczęłyście rozmawiać ze sobą o zdrowiu psychicznym?
Selena Gomez: Moja mama zawsze odkładała tę rozmowę, a potem, gdy już dojrzałam, po prostu stawała się prawdziwa… Wtedy, gdy miałam swoje własne doświadczenia [ze zdrowiem psychicznym], nie tylko ulżyło mi to, że miałam informacje na ten temat, ale pomogło mi to bardziej zrozumieć moją mamę. Jesteśmy w najlepszym miejscu, w jakim kiedykolwiek byłyśmy, ponieważ jesteśmy ze sobą szczere… wykonujemy wspaniałą pracę, wspierając się nawzajem.
Mandy Teefey: Kiedy była młodsza, pozwoliłam jej obejrzeć ten program na kanale A&E o uzależnieniach i mówiłam jej: „Tak się dzieje, gdy bierzesz narkotyki.” Zawsze starałam się znaleźć chwilę, żeby jej to wyjaśnić – nie wygłaszać jej kazania, ale otworzyć drzwi do rozmów w młodszym wieku. Próbuję przypomnieć sobie nazwę programu…
Selena Gomez: To było „Intervention”! Nigdy tego nie zapomnę. Wzięłam to tak poważnie, bo mieliśmy rodzinę z problemami z uzależnieniami. Pokazywała mi to w czasie, gdy zadawałam pytania: „Jak to możliwe, że ci ludzie są na ulicy?” „Dlaczego ci dwaj chłopcy nie mogą być razem?” Moja mama wychowywała mnie bardzo swobodnie i z otwartym umysłem. Była naprawdę dobra w udzielaniu odpowiedzi na pytania i była w tym ostrożna.

Jakie to uczucie widzieć własną córkę i jej zdrowie psychiczne wystawione na cały świat?
Mandy Teefey: Musiałam nauczyć się nie brać tej całej prasy do siebie, ale kiedy chronisz swoje dziecko, to to jest zupełnie coś innego. Ludzie mogą mówić złe rzeczy o mnie w Internecie, ale nie o moim dziecku! Bardzo trudno jest mi myśleć: „Rany, ci ludzie oceniają ją za coś, za co nikt nigdy nie powinien być osądzany”. To nie różni się od posiadania raka lub innej choroby.
Selena Gomez: Jeśli chodzi o mnie, to musiałam zrezygnować z mediów społecznościowych. Miałam momenty, kiedy nie chciałam korzystać z moich kont. Byłam taka zła, że moja historia była przekręcana na tak wiele różnych sposobów. Gdy po raz pierwszy opublikowałam coś na nowo, pomyślałam: „Opowiadam moją własną historię, więc jeśli jej nie znasz, to nieprawda”. Myślę, że to był mój moment, kiedy wiedziałam, że nikt nie odbierze mi mojej historii. Na moich własnych profilach w mediach społecznościowych muszę powiedzieć prawdę. A kiedy zaczęłam mówić we własnym imieniu, myślę, że ludzie zrozumieli moją podróż związaną ze zdrowiem psychicznym. Teraz mogę wspierać innych ludzi, a dzięki Rare Impact Fund [sprawdź więcej], zobowiązujemy się przekazać 100 milionów dolarów w ciągu 10 lat na cele związane ze zdrowiem psychicznym, więc teraz mogę mówić bardziej otwarcie o zdrowiu psychicznym, aby mieć nadzieję, że będę mogła pomagać innym.

Jaką radę dałabyś innym ludziom, którzy borykają się ze zdrowiem psychicznym w swojej rodzinie?
Mandy Teefey: Cierpliwość i słuchanie uczyniły cuda w naszej relacji, a nie zaprzeczanie zdrowiu psychicznemu jest kluczowe. Na początku chciałam „naprawić” dla niej wszystko… ponieważ nie chcesz, aby twoje dziecko przechodziło przez te same rzeczy co ty. Może to być mylące dla rodziców, którzy nie chorują psychicznie, ale również dla mnie było mylące, gdy zajmowałam się swoim zdrowiem psychicznym, a także próbowałam zrozumieć jej. Przechodziłyśmy przez wiele wzlotów i upadków, ale jeśli nasze wzloty i upadki mogą pomóc innej rodzinie, to wszystko jest tego warte.
Selena Gomez: Jeśli chodzi o dziecko to trzeba mieć na uwadze, że czasem ludzie nie traktują poważnie problemu ze zdrowiem psychicznym. Jeśli różnisz się od członków swojej rodziny mogą sobie po prostu pomyśleć, że zwariowałeś. Moją radą jest znalezienie grupy, która ci pomoże – łatwo jest taką znaleźć w sieci. Możesz znaleźć odpowiednie materiały i poczytać różne historie. Myślę, że mi właśnie to pomogło. Więc moja rada to nie poddawać się, nawet jeśli twoja rodzina cię nie rozumie. Są miliony ludzi, którzy chcieliby z tobą porozmawiać i pomóc ci to unormować. Więc proszę, zrób to i postaw swoje zdrowie na pierwszym miejscu.

Mandy, jesteś założycielką studia produkcyjnego, a ty Selena, właśnie otworzyłaś linię kosmetyczną i wydałaś nową muzykę. Czy zdrowie psychiczne kiedykolwiek stanęło na przeszkodzie Twojemu procesowi twórczemu lub biznesowemu?
Mandy Teefey: Tak. Mój mózg działa inaczej, więc nie wydaje mi się, żeby mnie to w jakiś sposób blokowało, ale daje mi inną perspektywę patrzenia. I jeśli ludzie mogą zrozumieć, że każdy ma inną perspektywę i jest w porządku z tym, to współpraca twórcza działa i jest jeszcze silniejsza.
Selena Gomez: Miałam zamiar to powiedzieć! Wydaje mi się, że w pewnych dziedzinach mojego życia mój unikalny punkt widzenia był siłą. Czuję, że bycie po prostu sobą jest czymś naprawdę ciężkim i musiałam nad tym popracować. Kiedyś bałam się tworzyć swoje własne rzeczy. Teraz, kiedy jestem na planie, w filmie lub programie telewizyjnym, albo pracuję nad muzyką, czuję, że bycie sobą jest takim darem. Kiedy zaczęłam to robić, a potem zobaczyłam nagrody, pomyślałam: „Och, podjęłam tę decyzję i naprawdę się cieszę!” Czuję się bardziej wolna, kiedy jestem tylko sobą.

Kiedy twoim zdaniem jest najlepszy czas, by poszukać specjalisty?
Mandy Teefey: W mojej rodzinie nie rozmawialiśmy o tym. Byłam pewnie w tym samym wieku co ty, może trochę młodsza. Sama się leczyłam, bo w młodym wieku wiele piłam… Zawsze czułam, że jestem w złym miejscu i nie rozumiałam nic, co się wokół mnie dzieje. Kiedy byłam na tyle dorosła, że mogłam się wyrwać z mojego starego środowiska, właśnie wtedy zdecydowałam się na terapię. Moja rada jest taka, że jeśli czujesz, że dzieje się coś, o czym nie możesz rozmawiać z kimś, z kim czujesz się bezpiecznie, to jest to czas, aby się z nim skontaktować. I istnieje tak wiele zasobów w tych dniach, online, gorące linie, tak wiele można zrobić teraz … Spróbuj zapisać swoje uczucia, zanim tam pójdziesz. Zapisanie ich daje ci zupełnie nową perspektywę.
Selena Gomez: Ponieważ wychowywała mnie mama, która nie bała się o tym mówić, nie wydawało mi się to tematem tabu. To było jak, „Oh, ok, na pewno wiem, że można mieć chorobę psychiczną”, więc byłam dużo młodsza, kiedy zaczęłam terapię… i to było wspaniałe, ale wciąż to rozgryzałam. Myślę, że potrzeba specjalnej osoby, z którą można by się dogadać, ale jak powiedziała moja mama, mamy wszystkie te inne darmowe zasoby, bo wielu ludzi nie stać na tradycyjną terapię. Dlatego też zawsze marzyłam o takich ośrodkach jak Planned Parenthood, ale poświęconych tylko zdrowiu psychicznemu. Uważam, że opieka nad zdrowiem psychicznym powinna być dostępna dla wszystkich.

Selena, czy wprowadzenie na rynek Twojego najnowszego albumu było łatwiejsze od tych, które pojawiły się przed nim ze względu na Twoje nowe ukierunkowanie na zdrowie psychiczne i bycie szczęśliwszym?
Selena Gomez: Nic z tego, co teraz robię, nie wynika ze sposobu myślenia, który miałam wcześniej. To, co najlepsze, dzieje się teraz. I wtedy najwspanialszą rzeczą w mojej muzyce było „Lose You to Love Me”… Pamiętam, że był moment, kiedy nie mogłam w to uwierzyć, bo pierwszego i drugiego dnia reakcje [na utwór] były szalone, a ja pamiętam, że uśmiechnęłam się wtedy i powiedziałam: „Dlatego było warto. Wszystkie te lata zamętu i zakochania… i wreszcie jest czysta karta. I to nie dlatego, że wszystkim się to spodobało; po prostu uświadomiłam sobie, dlaczego przeszłam przez wszystko, przez co przeszłam.

A Rare Beauty?
Selena Gomez: Postanowiłam stworzyć markę kosmetyczną dwa i pół roku temu. I zazwyczaj, kiedy jestem częścią czegoś, ma to element charytatywny; to taka zasada u mnie. Jeśli pracuję przykładowo z Pumą, to pomagają oni w działalności charytatywnej. A moją misją w Rare Beauty jest kochać to, kim jesteś i mieć makijaż, który jest wygodny dla każdego. Czuję, że straciłabym tak wiele możliwości w moim życiu, gdybym nie nadała priorytetu mojemu zdrowiu psychicznemu. Myślę, że dlatego, że jestem super szczęśliwa, chociaż miewam swoje dni, to naprawdę to sprawia, że jestem taka szczęśliwa widząc to, co robię i dobrze się przy tym bawiąc, a następnie rozumiejąc, co robię dla innych ludzi.
Mandy Teefey: Cieszę się, że zadałeś to pytanie, bo czasami twórcy zajmujący się zdrowiem psychicznym są przeciwni lekom lub terapii, bo czują, że właśnie z tego wynika ich kreatywność. A fakt, że Selena uważa, że robi swoje najlepsze rzeczy teraz, gdy jest zdrowsza, jest pozytywnym przesłaniem. Możesz dbać o swoje zdrowie i zdrowie psychiczne i nadal być kreatywna.

Ze względu na kwarantannę to prawdopodobnie pierwszy raz, kiedy nie otaczacie się obcymi ludźmi. Jakie to uczucie mieć taką przerwę?
Selena Gomez: Osobiście jestem przerażona, że wrócę do normalności. Nie chodziłam do miejsc, gdzie ludzie mogliby mi się przyglądać, więc będzie to ogromna zmiana! Na początku będzie to trochę niezręczne, ponieważ jedyni ludzie, przy których byłam, to moja rodzina i przyjaciele. Będziemy grać w gry i mieć taką zabawną noc, ale przygotowuję się na to, kiedy będę musiała wrócić do pracy i robić całą tę prasę i takie tam… tak, jestem trochę zdenerwowana.
Mandy Teefey: Najbardziej brakuje mi koncertów i wyjść do kina. Poza tym, pracuję normalnie w domu, ale myślę, że ponownie szykowanie się będzie dla mnie zmianą.
Selena Gomez: Dokładnie!
Mandy Teefey: Mieliśmy spotkania jakieś dwa tygodnie temu, i myślę, że obydwie byłyśmy w piżamie przez cały czas… i to było wspaniałe. Ale jeśli chodzi o moje zdrowie psychiczne, to poczułam jakiś miesiąc temu, że zaczęłam się trochę denerwować. Próbując poradzić sobie z moim ADHD, starałam się też trochę bardziej zbudować swoją sieć społeczną, bo przez ostatnie kilka lat byłam naprawdę introwertyczna. Choć rozmowy Zoom są świetne, ja nadal mam lęk społeczny w prawdziwym życiu. Staram się więc pozostać aktywna i iść do jej domu… bo nie ma teraz innego miejsca, do którego mogłabym pójść!
Selena Gomez: Świetnie sobie radzisz, mamo.
Mandy Teefey: Dziękuję, ty również.

Z kim i gdzie czujecie się najbardziej szczęśliwe?
Mandy Teefey: Czuję, że kiedy cała moja mała grupa jest razem, jestem najszczęśliwsza… mój mąż, Selena, i [moja druga córka] Gracie. Wtedy czuję się spokojna. Przeszliśmy tak wiele jako rodzina, że możemy być razem i nie powiedzieć ani słowa, a ja po prostu czuję się spokojna.
Selena Gomez: Zgadzam się. Dla mnie niezbędne jest, by odpoczywać i być zdanym na siebie. Zawsze słucham muzyki lub ją tworzę… po prostu zamykam oczy i oddycham. Nie słucham niczego przez chwilę. Nie pozostaję jednak w takim nastawieniu na długo, bo kocham swoją rodzinę i czas z nią spędzony. To takie miłe być blisko nich. Jestem tylko dziewczyną z normalną rodziną. Ktoś się kłóci, ktoś krzyczy, ktoś gra w gry… to po ptostu miłe uczucie. Teraz będąc z ludźmi, których kocham i którzy niczego ode mnie nie chcą, jestem spokojna.

Dodaj komentarz

This blog is kept spam free by WP-SpamFree.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.